Kniha přináší další pozoruhodné příběhy, které plynou širokým spektrem času, počínaje nepoddajným životem Františka Koppa, našeho zahraničního vojáka z obrněné brigády v Anglii. Ve válce byl zraněn a po válce se objevil v řadách SNB.
Pokračuje příběhem o nejkrutějším klatovském gestapákovi, který se snažil po válce zmizet pod cizí identitou, a málem mu to vyšlo.
Následuje vyprávění o štábním kapitánu Josefu Simetovi, příslušníkovi 311. čs. bombardovací perutě R.A.F., který zahynul na sklonku války. Je v něm i pojednání o jeho velké lásce z Francie, která po něm pátrala na vlastní pěst, a dovědět se pravdu jí pomohl až v roce 1969 náš zahraniční pařížský zpravodaj Milan Syruček.
Poutavé jsou i vzpomínky ženy z Filipovy Huti, která začala chodit do školy, aniž uměla slůvko česky, a přesto se v životě prosadila. V závěru svého vypravování přemýšlí, co život v blízkosti hranic přinesl:
Vznikly tady rozdělené rodiny, které si pak jinde musely vytvořit své nové domovy a kořeny…
Hranice a ploty vždy lidi rozdělovaly a je tomu tak dodnes, i když se mnohé změnilo k lepšímu. Snad to tak zůstane i pro budoucí pokolení…